stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/04/02,13:41:52HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-70049

سفر تاریخی ادبی فریمان و تربت جام

دهم آذرماه 1396

 

بامداد جمعه دهم آذر نود و شش باهنگامه دم زدن خورشید، گردشگران خردسرای فردوسی قریب چهل نفر، در میعادگاه میدان آزادی به هنگام،حاضر گشتندو عازم سفر تاریخی-ادبی و آیینی محورفریمان و جام گردیدند. همراهانی فرهیخته از استادان دانشگاه ومهندسان و فرهنگیان و دانشجویان ومهمانان ژاپنی و ....

نخستین منزلگاه برج و بقعه ارسلان جاذب، حاکم توس در دوره غزنوی درسنگ بست بود. با موقعیتی مهم در گذشته پل ارتباطی هرات و نیشابور و ری وسرخس و اکنون نیز مهم.

اقای گیاهی رییس میراث فرهنگی فریمان معرفی جامع از تاریخ وبناهای سنگ بست داشتند ازجمله کاروانسرای منسوب به حاکم توس ارسلان جاذب و اشاره داشتندکه سنگ بست یکی از منزلگاه های مهم کاروان های تجاری دوره غزنوی بوده است.

 ازآن پس به دعوت شهردار وشورای شهرقلندرآباد بدانجا رفتیم. پانزده کیلومتر آن سوی شرق فریمان.استقبال گرم مردم وشورا، شیرین بود.ازحمام تاریخی دوره قاجاریه بازدیدشد و کارکرد قسمت های مختلف حمام، توسط آقای گیاهی و رییس شورا توضیح داده شد.

نمایشگاه عکس یکی ازعکاسان هنرمند فریمان و صنایع متنوع دستی بومی در حمام نظرگیر وجالب بود.

از آنجابه قصد لنگر قاسم انوار حرکت کردیم. حدود بیست کیلومتری جام تابلوی راهنما سوی چپ را نشان می دهد و برآن نگاشته آرامگاه شاه قاسم انوار و خرگرد تاریخی.زادگاه عبدالرحمن جامی  حدود سه کیلومتر که به چپ راندی سوی راست خرگرد برافتاده وسوی چپ،لنگر برآمده وآرامگاه قاسم انوار و روبرو روستای تاریخی محمود آباد هرسه دریک پهنه ومجاور.

خرگردزادگاه  جامی وهاتفی خرجردی و...محمودآباد، زادگاه معاصرین بنام، استاد آواز، مرحوم پورعطایی و چهره جهانی بازی های آیینی، استادفاروق کیانی و....از پیش،

 آقای دکترقیامتی، خاسته از همین  مکان

(محمودآبادلنگر)واستاد عرب تیموری کارشناس تاریخ و باستان شناسی آنجا بودند.جناب دکتر قیامتی از شخصیت ادبی و عرفانی قاسم انوار بسیار شیرین گفتند و شنیدیم و پس از آن استادعرب تیموری، درخصوص تاریخ خرگرد و لنگر و معماری بنا نکات تخصصی ونیکی بیان داشتند.

و خبرنگاران هم بابرخی همراهان مصاحبه ای به عمل آوردند

پس از آن به سوی جام رفته، برمجموعه تاریخی مزار شیخ جام قدم نهادیم.دوستان جامی از جمله دکترجامی وشهردار و برخی دست اندرکاران مجموعه و فرهیختگان و شارحین مثنوی جام استقبال کردند و دیداری دوستانه و صمیمی انجام شد.

پس از آن استاد عرب تیموری توضیحات جامعی در باره بناهای مجموعه مزار دادند.ازجمله درباره گنبدفیروزشاهی،مسجدکرمانی وگچبری های بی نظیر آن و موزه نفایس مجموعه. ازآن نمونه قرآن مذّهب اهدایی هفده کیلویی اورنگ زیب، شاه هند.و فرش های نادری و درب ها و...سایر نمادها و هنرهای معماری آنجا، از مقرنس تا اسلیمی و رنگ هاو آجرکاری ها و خطاطی های علیرضا عباسی ویادگارنوشته ها ومدرسه و آب انباروچله خانه هاو... تا شخصیت های مدفون درمجموعه و... .

در این مکان نیز دکترقیامتی درباره عرفان و ادب و آثارشیخ جام نکات ارزنده ای بیان داشتند.لازم به یاد آوری است، در زیر سقف زیبا ومعنوی مسجد کرمانی، استاد دارابی، از همراهان سفر، منقبت خوان و استاد آواز، ابیاتی را از شیخ جام به زیبایی هرچه تمام تر خواندند که بسیار دلنشین و جان بخش بود.

بخش پایانی سفر دیدار از موزه مردم شناسی در محل رباط تاریخی جام بود. اجرای مراسم آیینی پس از معرفی کاروانسرا توسط استادعرب تیموری، با هنرنمایی هنرمندان گروه البرز،بازی "حَتَن" که نماد تمرین ونرمش وآمادگی قبل از رزم است اجرا شد. پس از ان چند مقام موسیقی محلی از جمله "نوایی"اجرا گردید و سپس "چوب بازی" به اجرا و نمایش در آمد، که نماد رزم و نبرد خیر وشر است و پیروز نهایی خیر.

پس از انجام این آیین ها جناب دکتر قیامتی به تشریح فلسفه و نمادین بودن هریک از حرکات بازی های آیینی منطقه پرداختند.

لازم به سپاس وذکر است که دوستان همراه نیز، باارائه نکات فرهنگی و ادبی در طول سفر، بهره رسانی دلپذیری داشتند. حقیر نیز به فراخور به معرفی "ابوالوفا بوزجانی" ریاضی دان ومنجم برجسته جام در قرن چهارم پرداختم کسی که برخی ابداعات و راه حل های هندسی او هنوز در جهان معتبر و بی جایگزین است و به سبب عظمت علمی اش یکی از دهانه های ماه به نام اوست. برخی از مشاهیر معاصر نیز معرفی شدند.

محمدجواد مشایخی

آذرماه ۹۶

کار گروه گردشگری خردسرای فردوسی

 

 

 HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس