stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/04/02,14:22:11HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-44

 

گزارش

سفر علمی ـ فرهنگی فرهنگسرای فردوسی به سمت گناباد و فردوس

28 و 29 اردیبهشت ماه 1391

  

 

در ادامه سفرهای علمی ـ فرهنگی فرهنگسرای فردوسی سفر دو روزه‎ای با هدف آشنایی با منطقه جنوب شرق خراسان با همراهی هیئت مدیره و جمعی از اعضای فرهنگسرا و فرهیختگان علاقمند به آثار تاریخی و فرهنگی ایران زمین انجام شد. این سفر که چهاردهمین سفر فرهنگسرا بود همزمان با بزرگداشت فردوسی و خیام طیّ روزهای پنج‎شنبه و جمعه 28 و 29 اردیبهشت ماه 1391 به مقصد شهرستان گناباد و فردوس انجام شد و طی دو روز گشت و گذار علمی در این شهرستانها سرانجام شامگاه جمعه 29 اردیبهشت ماه به پایان رسید.

در این سفر علمی ـ فرهنگی که با حضور 40  نفر از استادان، پزشکان و اعضای فرهنگسرا انجام شده بود همسفران از توضيحات راهنمايان ورزيده: مهندس لباف خانيكي «باستان شناس»، مهدي سيدي «كارشناس تاريخ» و دكتر ياحقي «ادبيات» بهره‌مند شدند.

حرکت گروه از محلّ فرهنگسرا ساعت 6:30 صبح روز پنجشنبه آغاز شد، و در بین راه از صحبتهای آقای سیدی دربارة خواجه‎ربیع و خواجه مراد نیز استفاده کرده و پس از صرف صبحانه در بازه‎هور به سمت گناباد حرکت کردند.

این سفر پربار از مسیر تربت‎حیدریه به گناباد انجام گرفت و از بناهای تاریخی در گناباد مانند مسجدجامع گناباد که این مسجد براساس کتیبه کوفی اطراف ایوان آن به سال 609 هجری تعلق دارد و شواهد موجود در شبستان مجاور ایوان قبله نشان دهندة آن است که قبلاً مسجد عظیم دیگری مربوط به دوره‎ی سلجوقی در آن محل وجود داشته و احتمالاً مسجد کنونی بر روی خرابه‎های بخشی از آن مسجد کهن ساخته شده است.

قنات قصبه که یکی از عظیم‎ترین و کهن‎ترین قنات‎های جهان است که مظهر آن در نزدیکی مسجد جامع و ادامه آن به سمت جنوب گناباد یا دره‎های عمیق «کوه سیاه» است. و بر اساس بررسی‎های میدانی انجام شده در سال 1370، این قنات دارای یک کانال مرکزی به سمت جنوب و هفت شاخه فرعی انشعابی به سمت جنوب غرب است که آب‎های ذخیره شده در سفره‎های آب زیر‎زمینی آب بیابان گناباد را به زمین‎های کشاورزی می‎رساند.

و نیز مدرسه نجومیه که در مقابل مسجد جامع قراردارد و این بنا، یک مدرسه علمیه مربوط به دوران صفویه است و مثل بقیه مدارس علمیه شامل حجره‎ها و دو ایوان و غرفه‎هایی مشرف بر حیاط مرکزی است و اکنون این مدرسه موزه‏ي مردم شناسی شهر است که در آن مشاغل سنتی، نحوه‏ي زندگی و پوشش مردم گناباد به نمایش گذاشته شده است، بازدید کردند، در آنجا نیز برنامهی موسیقی سنتی گنابادی برای میهمانان سفر به اجرا درآمد که بسیار لذت‎بخش بود.

در ادامه همسفران همچنین در مراسم بزرگداشت فردوسی‎ و خیام که با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام‎نور گناباد در این شهرستان برگزار شده بود، شرکت کردند.

دکتر یاحقی در این مراسم ضمن تشکر و سپاس از برگزارکنندگان این همایش در سخنانی افزود: بسياري از مكانهايي كه در شاهنامه فردوسي آمده است بر مناطق و مكانهاي گناباد منطبق است و نشان مي دهد كه اين شهرستان از پيشينه ي فرهنگي قوي برخوردار بوده است.

وي ادامه داد: خيام نيز يك منجم است و گناباد در روزگاري مركز علم نجوم ايران بوده است. وي فردوسي را يك خرد ورز دانست و گفت: فردوسي معارف  و دستاوردهاي درخشان قبل از اسلام  را با تعاليم اسلامي تلفيق كرد و بنيان فرهنگي نويي را بنا نهاد.

  آقای مهندس لباف خانيكي نيز در اين مراسم به تشريح و معرفي يك شاعر گنابادي پرداخت و گفت : قاسمي گنابادي از پايه هاي علمي و ادبي دوران شاه طهماسب صفوي بوده است . وي با قرائت اشعاري از شاهنامه قاسمي گنابادي ارزش ادبي اين سروده را بيان نمود .
حسين آتش پرور داستان نويس  گنابادي نيز در اين مراسم به واگشايي و تحليل رباعيات خيام پرداخت و گفت كه اكثر رباعيات خيام همانند يك داستان كوتاه هستند كه در آن شخصيت جريي نگري و تمام عناصر يك داستان ميني مال وجود دارد.

صبح روز بعد همسفران پس از صرف صبحانه در دانشگاه پیام نور گناباد به سمت فردوس حرکت کردند. در آنجا نیز ضمن ديدار از آسياي باغستان، شهركهنه و خرابههاي حمام سردشت و منزل مسكوني دوران كودكي آقای دکتر یاحقی، از سخنان کارشناسان و دوستان میراث فرهنگی فردوس و آقای دکتر یاحقی استفاده کردند و پس از صرف ناهار در هتل فردوس به سمت آبگرم فردوس راه افتادند و چند ساعتی را در سوئیتهایی که از قبل هماهنگ شده بود به استراحت پرداختند.    

پس از آن مسیر را به سمت مشهد ادامه داده و همسفران شب هنگام با کوله باری از خاطره و آموزه‎های نوین در این سفر در محلّ فرهنگسرای فردوسی از هم جدا شدند.

 HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس