stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/04/02,13:06:35HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-30050

 سفر به قزوین با همسفران مؤسسه سرای فردوسی

یکم تا ششم مرداد ماه 1395

 

ساعت 11/5 جمعه  شب یکم مرداد ماه  با قطار به سوی قزوین به راه افتادیم.پس از رسیدن به قزوین به دیدن عالی قاپو و چهل ستون و مسجد قزوین رفتیم.

چهل ستون قزوین

 

ورودی عالی قاپو با گروه نوجوانان باستانی کار برخوردیم چون سالروز ورزش باستانی بود یک ساعت ورزش باستانی نوجوانان 8 تا 15 ساله را تماشا کردیم.

شنبه دوم مرداد آماده حرکت به سوی قلعه الموت شدیم.به علت پیچ های تند راه اتوبوس قادر به رفتن نبود و با دو دستگاه مینی بوس به سوی الموت راه افتادیم.مسافت 110 کیلومتر را در 5/3 ساعت پیموده شد.ساعت 9 صبح صبحانه در کنار رودخانه شاهرود که از شاخه اصلی سفید رود است صرف شد.پس از صبحانه براه افتادیم و به شهرک  معلم کلایه و رجایی دشت و پس از این دو شهرک به روستای گازرخان پای کوه الموت رسیدیم.جز چند نفر که توان بالارفتن از کوه را نداشتند سایر همسفران خود را به بالای کوه الموت و محل زندگی حسن صباح رساندند.استاد لباف خانیکی مطالب ارزنده ای درباره این مکان بیان کردند. سرزمین الموت از هزاره دوم پیش از میلاد و سراسر دوران تاریخی زیستگاه انسان بوده است.گورستان های بی شماری از دوره تاریخی در این منطقه شناسایی شده است.حسن صباح رهبر فرقه نزاریه اسماعیلیان در قم یا ری زاده شده و کودکی او همزمان با فرمانروایی مسعود غزنوی بوده است.پدرش از مردم کوفه بود که از کوفه به قم مهاجرت کرد،از آنجا به ری رفته و بر مذهب شیعه اثنی عشری آموزش دید.حسن صباح در ری که از مراکز فعالیت اسماعیلی بود کیش اسماعیلی را پذیرفت و برای آموزش بیشتر به قاهره رفت  و در ایران هم در راستای تبلیغ کیش خود سفرهای بسیار داشت

دیدار قلعه الموت به پایان رسید و برای صرف نهار به رستوران رفتیم. و پس از نهار ساعت 6 عصر راهی رشت و صومعه سرا شدیم.

روز سوم سفر سوم مرداد به سوی منطقه توریستی ماسوله براه افتادیم.میان راه برای صرف صبحانه در کنار جنگل انبوه سرسبز توقف کردیم.2 ساعت زمان داشتیم تا در کوچه بازار ماسوله گردش کنیم.پس از گردش برای نهار در رستوران حاضر شدیم.پس از نهار و استراحتی کوتاه ساعت 4 به سوی بندر انزلی از کمربندی فومن طالش راه افتادیم.ساعت 7 به بندر انزلی رسیدیم و سپس به سوی بازار آزاد کاسپین راه را ادامه دادیم.پس از دیدن و خرید از مکان از راه صومعه سرا به اتاق بازگشتیم.

ماسوله

روز چهارم سفر چهارم مرداد ساعت 6 صبح راهی قلعه رودخان شدیم.پس از گذر از جنگل زیبا و رودخانه پر آب در جایی کنار گلها برای صبحانه فرش پهن شد.سپس استاد لباف توضیحات مکان را فرمودند و همگی برای بالا رفتن از هزار پله آماده شدیم.دو طرف پله ها مغازه ها با کالاهای رنگارنگ و صدای موسیقی محلی فضای دلچسبی را ایجاد کرده بود. چون همه نمی توانستند 1100 پله را بالا بیایند برخی برمی گشتند و برخی هم با کمک چوب دستی های خریداری شده در آغاز پله ها،راه را ادامه دادند.استاد لباف توضیحاتشان را درباره پیشینه تاریخی قلعه فرمودند.دره بسیار زیبایی بود همانجا زیر آلاچیق ها نهار خوردیم. ساعت 4 از راه فومن و صومعه سرا و کمربندی رشت به منجیل سفید رود رسیدیم و زمان یک ساعت در سد سفید رود ماندیم.در راه بازگشت بنده مطلبی را راجع به "مرداویج" گفتم که یکی از قهرمانان گیلان بود که در سال های 300 تا 324 هجری قمری با خلفای عباسی مبارزه کرد.

 

قلعه رودخان

روز پنجم سفر پنجم مرداد برای حرکت به زنجان و بازدید از گنبد سلطانیه آماده شدیم.80 کیلومتر تا گنبد سلطانیه راه بود که پس از پیمودن 40 کیلومتر در شهرک دره زنجان صبحانه خوردیم و پس از آن براه ادامه دادیم تا به گنبد رسیدیم. این گنبد بزرگترین گنبد آجری جهان است که در سال 713 بدست الجایتو (سلطان محمد خدابنده) نوه هلاکوخان مغول طی 10 سال ساخته شد.این سازه هشت ضلعی الهام گرفته از مقبره سلطان سنجر در مرو می باشد.نوآوری گنبد دو پوسته پیوسته،نخستین بار در این سازه انجام شد.پوسته بیرونی گنبد با کاشی های فیروزه ای پوشیده شده و تزیینات به کار رفته در آن،کاشی کاری،نقاشی روی گچ،آجرکاری مشبک، مقرنس کاری گچی و آجری و گچ بری روی پارچه و کتیبه هایی با مضمون آیات قرآن و احادیث است.این گنبد روی معماری جهان اثر گذاشته است و نمونه ای از این اثرگذاری را در کلیسای سانتاماریا دلفیوره(مریم مقدس)می توان دید.

ساعت 5 بعد از ظهر از آرامگاه حمدالله مستوفی و مسجد  جامع قزوین و حسینیه و خانه امینی ها دیدن کردیم.حمدالله مستوفی نویسنده و تاریخ نگار سده هشتم است.نوشتار های او تاریخ گزیده،نزهه القلوب و ظفرنامه هستند که از دوره ایلخانی به جای مانده.روی مزار وی بنایی به شکل مربع ساخته شده بود که پیش از ساخت گنبد به هشت ضلعی تبدیل شد و دور تا دور آن،مقرنس فیروزه ای مخروطی کار شده و کتیبه ای به خط ثلث،دربردارنده نام پدران و آثار مستوفی گذاشته شده است.

حسینیه امینی ها

آرامگاه حمدالله مستوفی

 

 

 مسجد جامع قزوین و ساعت آفتابی 

 

 ساعت 8 شب به بازار قزوین رفتیم و ساعت 9 به سوی راه آهن برای حرکت به مشهد. سفر بسیار خوبی بود با زحمات خانم شکفته و آقایان احمدی و پیرمراد و دانش بی اندازه استاد لباف خانیکی.

 

گزارش از: آقای محمد تهرانی،آموزگار بازنشستهHyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس