stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/04/02,12:24:18HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-20038

 

 بیهقی خوانی میان نوادگان بیهقی

(گزارش سفر سبزوار خرداد 1395 جمعی از اعضای محفل بیهقی خوانی سرای فردوسی)

 

این چهارمین مرتبه ای بود که ما اعضای محفل بیهقی سرای فردوسی به زادگاه بوالفضل بیهقی رفتیم. به مناسبت هفته فرهنگی سبزوار شورای شهر، شهرداری سبزوار و میراث فرهنگی آن برنامه های مختلفی در نظر گرف5ته بودند از جمله بیهقی خوانی بدر زادگاه خالق تاریخ بیهقی، البته این جلسه به پایمردی اعضای انجمن پیگیری یادمان بیهقی در حارث آباد به انجام رسیده بود.

ظهر دوشنبه (3 خرداد) حوالی ساعت 3 از مشهد خارج شدیم و چون قرار بود عصر در جلسه بیهقی خوانی حاضر باشیم مستقیم با ماشین تشریفات شهرداری سبزوار عازم روستای حارث آباد شدیم. آقای حسین خسروجردی محقق و نویسنده سبزواری هم از ابتدای مسیر جمع ده نفره ما را همراهی میکردند مسیر چند ساعته با گفتن تاریخ پر فراز و نشیب سبزوار گذشت و نامها و نشانهایی که در طول مسیر از آن ها باقیمانده: بینام، ایزی، کلیدر، خسروجرد، بست، ترشیز و سبزوار و ده ها وادی دیگر. از اطلاعات ویژه آقای حارث آبادی استفاده کردیم و توضیحات تکمیلی آقای سیدی.

به چشم برهم زدنی رسیدیم به فرش قرمز حارث آبادی ها، سنگ تمام گذاشته بودند برای هم ولایتیشان. اول از حضور پرشور و استقبال گرمشان ذوق کردیم اما دیدن پارچه نوشته های مزین به کلمات قصار بیهقی گل سرسبد تدارکات محفل بیهقی خوانی در فضای باز و در جوار یادمان نیمه تمام نویسنده همه چیز تمام بود. ابتدای برنامه فشرده و منظم آقای رضا حارث آبادی دبیر انجمن یادمان بیهقی از تلاشهای 17 ساله شان در ساخت یادمان گفت و عزم راسخ مردم روستا، به گفته وی سال 78 حتی نام روستا را میخواستند به مسلم آباد برگردانند با جدیت و ممارست ما این تصمیم برگشت، مردم روستا برای اینکه نام زادگاه بیهقی باقی بماند شبانه تابلو جدید را از جا درآوردند و با شکایت و اعتراض مدنی خودشان نام تاریخی روستا را حفظ کردند از همان موقع بود که تصمیم گرفتیم برای این استاد مسلم نثر ایران در زادگاهش یادمانی بسازیم سال 82 اعتبار اولیه را هم گرفتیم مکان آن را هم تعیین کردیم و کلنگ احداث المان زده شد اما 13 سال است که به علت تامین نشدن بودجه خشتی به آن اضافه نشده است و حتی رو به تخریب هم میرود، ما اینجا در جوار مرکز تحقیقات تثبیت شن کشور هم هستیم یعنی ساخت این المان میتواند وجهه حداقل منطقه را افزایش دهد اما هنوز انگار مسئولان امر قانع نشده اند.

گزارش جامع و مختصر آقای حارث آبادی دردناک بود اما قرار نبود آن روز مردم فقط غصه بخورند نوبت بخش اصلی رسیده بود یعنی بیهقی خوانی، آقای سیدی، نائب رئیس سرای فردوسی، آقای خسروجردی و دکتر رحیمی، استاد دانشگاه حکیم سبزواری، به پشت تریبون رفتند تا به انتخاب خود بخشی از بیهقی را بخوانند. آقای سیدی بخشی از یادکرد بیهقی از امام رضا را برای بخش اول برنامه خواندند پس از آن اقای خسروجردی قسمت کوتاهی از خدمات سوری، حاکم نیشابور را در مشهد علی بن موسی الرضا خواند و پس از آن خواندن نقالانه و حماسی دکتر رحیمی از حسنک را دیدیم طوری که به قول دوست همراهمان بسان نمایشی زیبا بود. در ادامه جلسه مرشد ناری اجرایی زیبا و حماسی با ضرب داشتند تا به استقبال بخش دوم بیهقی خوانی برویم اینبار آقای سیدی قسمت شیرین سیل غزنه را خواند و حکایت بلندنظری قاضی بست، آقای خسرو جردی مقاله ای به قلم خودشان از دادخواهی خواندند و دکتر رحیمی روایت شیرین آهوی اسیر دست سبکتگین را خواند تا لطایف قلم بیهقی را با اجرای شیربن ایشان بیشتر درک کنیم. پایان بخش مراسم سخنرانی کوتاه دکتر سلیمانی، رئیس میراث فرهنگی سبزوار، بود ذکر خدمت بیهقی به تاریخ و ادبیات فارسی و اینکه امیدوار است بلاخره تلاشها نتیجه بخش باشند و آرزوی چندین ساله مردم تحقق پیدا کند.

هوا داشت تاریک میشد و دیگر محدودیت وقت اجازه ادامه مراسم را نمیداد پس همگی رفتیم که به خانم دهیار توانای حارث آباد و دیگر مسئولان دهیاری، بخشداری و شورای اسلامی خسته نباشید بگوییم  و تشکر کنیم. پای یادمان نیمه کاره در غروب آفتاب ایستادیم و آرزو کردیم روزی قدر قلم توانای بیهقی را همه بدانند و ادای دین خود را به او به انجام رسانند.

شب را مهمان میراث فرهنگی بودیم در مهمانپذیر بهزیستی شبی خوش در کنار هم گذراندیم تا صبح را مهمان یکی از عاشقان بیهقی باشیم. جگرکی آقا رضا حارث آبادی برای ما خیلی عزیز بود چون بر شیشه آن اعلامیه جلسه بیهقی خوانی عمومی را زده بود، هیچ پیامی از این دلنشین‏تر نمیتوانست باشد مردم سبزوار دور هم جمع میشوند و بیهقی میخوانند تصورش هم زیباست.

ما از سرای فردوسی آمده بودیم و دوست داشتیم از نشانهای شاهنامه هم در سبزوار ببینیم آخر به طور عجیبی نام سهراب در سبزوار پر بسامد است بر خیابانها و بناها زیاد نامش را می‏دیدیم. دکتر سلیمانی معما را حل کرد ما را به ساختمان شهرداری برد و آرامگاه نمادین سهراب را نشانمان داد و مجسمه ای دورویه که حاکی لحظۀ جان دادن این پهلوان شاهنامه بود ضمن تشریح سازۀ پیشبینی شده برای برنامه شاهنامه خوانی در این فضا از پیشینه ارگ شهر و بنای معروف به دژ سفید برایمان گفتند. گفتنی ها زیاد بود و وقت ما محدود، رفتیم تا سری هم به یک خانه عهد پهلوی در نزدیکی ساختمان شهرداری بزنیم. خانه ترشیزی که مرمتش پایان یافته آماده میشد تا به یک سفره خانه سنتی تبدیل شود. سبک قدیمی آن همه را یاد خانه مادربزرگشان انداخته بود و دل کندن را دشوار. بلاخره پس از خرید سوغاتی معروف سبزوار از دکتر سلیمانی خداحافظی کردیم و عازم نیشابور شدیم چند روز از مراسم خیام بیشتر نگذشته بود اما به حکم راه اول به سراغ عطار رفتیم هنر زمینی در ساختمان یادبود عطار و کمال الملک همراه شده بود با هنر آسمان، نقاشی ابرها جادو کرده بود و تقدس فضا چند برابر شده بود وقتی با صحنه آرامگاه بدون فرش عطار روبرو شدیم غمی همه را گرفت و آقای سیدی از زندگی غمبار عطار برایمان چند دقیقه ای صحبت کرد عمر عطار میان دو خون ریزی بزرگ گذشت حمله غزها و بعد هجوم قوم مغول در روزگاری که قحط خدا بود عطار خداگونه زیست پس از ادای احترام به شیخ دلریش نیشابور به سراغ حکیم دیگر شهر رفتیم آرامگاه خیام نیمه تعطیل بود چون در دست مرمت قرار داشت اینطور که شنیدیم پسر مهندس سیحون قصد دارد بنا را مرمت کند اما ما رفتیم چون میخواستیم به یاد دوست تازه سفرکرده مان که در سفر پیشین سبزوار و نیشابور همراهمان بود فاتحه ای بر مزار خیام بخواندیم و چند رباعی.

پس از آن راهی قدمگاه شدیم تا ناهارمان را در کاروانسرای نزدیک آن بخوریم . قدمگاه آخرین قدم سفر یک روزه ما بود سفری که مانند سفرهای پیشین ما به دیار بیهقی برایمان بسیار لذت بخش است همراه با غم همیشگی عزلت نویسنده حق و راستی.

گزارش از: شیرین سیدی

 

 

 

 

 

 
HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس