stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/04/02,13:55:54HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-90048

 

آیین نکوداشت دکتر یاحقی در مشهد برگزار شد

آیین نکوداشت نیم قرن خدمت علمی و فرهنگی دکتر محمدجعفر یاحقی، استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی و مولف، مصحح، ادیب، قرآن پژوه و فردوسی شناس معاصر، صبح روز یکشنبه، 16 اردیبهشت ماه 1397، در تالار خواجه نصیرالدین طوسی دانشکده علوم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر شخصیت های علمی و فرهنگی شهری و کشوری برگزار شد.


در این مراسم که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: بخش آشکار شخصیت دکتر یاحقی ادیب برجسته ای است که آثار متعددی را در حوزه ادبیات کلاسیک و معاصر ایران تدوین و تدریس کرده است.
سیدعباس صالحی افزود: یاحقی با تالیف 'فرهنگنامه قرآنی' و تصحیح 'تفسیر ابوالفتوح رازی'، به عنوان یک قرآن پژوه هم شناخته و تعریف می شود.
وی ادامه داد: فردوسی شناسی و فردوسی پژوهی بعد دیگر شخصیت دکتر یاحقی است و نیز عشق به خراسان و خراسان شناسی از دیگر نمایه های بخش آشکار شخصیت وی است و ایشان با این تصویر و نگاه شناخته می شود.
دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با بیان اینکه دکتر یاحقی فردوسی پژوهی بزرگ هستند، گفت: ایشان ادیب، قرآن پژوه و خراسان شناسی تاثیرگذار هستند که در تمام عمر خود با یک نگاه ایران دوستانه مسیر زندگی خود را دنبال کرده اند.

وی به چند ویژگی شخصیتی دکتر یاحقی اشاره کرد و ادامه داد: شخصیت خودساخته ایشان که جایگاه امروزشان نتیجه تلاش های سال های پیش بوده است و همچون درختان کویری در سختی رشد کرده اند از ویژگی های بارز ایشان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هوش سرشار، کتابخوانی و کتاب بازی و ذوق معلمی منحصر به فرد ایشان را از دیگر ابعاد شخصیتی دکتر یاحقی دانست.

دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص شاگردپروری دکتر یاحقی اظهار کرد: اکثر فرهیختگان حوزه زبان و ادبیات فارسی از شاگردان ایشان بوده اند و این نشان از تاثیرگذاری دکتر یاحقی دارد.

وی با بیان اینکه دکتر یاحقی به چاردیواری دانشگاه محصور نیستند، یادآور شد: ایشان در بسیاری از مراسم هایی که در شهرها و حتی کشورهای دیگر برگزار می شود، شرکت می کنند و اهتمام دارند که ارتباطات برون دانشگاهی داشته باشند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد حرکت در جهت ترویج فرهنگ فردوسی پژوهی و شاهنامه دوستی دکتر یاحقی را ستایش کرد و ادامه داد: ایشان آزادی خواهی و مدارا و لطف به مردم را از شاهنامه وام گرفته اند و در زندگی و سبک تدریس و ارتباط با دانشجویان به کار گرفته اند.

در پایان مراسم دکتر یاحقی مختصری از زندگی خود را بیان کرد و ادامه داد: من پنجاه سال از زندگی خود را در دانشگاه سپری کرده ام و تازمانی که جان در بدن دارم در این زمینه به تلاش خود ادامه خواهم داد.

دکتر محمدجعفر یاحقی نیز در این مراسم گفت: دانشگاه فردوسی مشهد خانه اول من است و هیچکس نمی تواند پای مرا از این دانشگاه ببرد مگر مرگ؛ طالع من با دانشگاه فردوسی مشهد گره خورده است، گرهی که حتی با دندان هم نمی شود بازش کرد.
وی افزود: معلمی، باغبانی است و باغبانی، مراقبت از برکشیدگی و افراختگی و باروری است و من نیز معلم هستم و هم اکنون به هر جا که می نگرم از دیدن نهالها و درختهایی که مراقبت و آبیاری کرده ام شادان و خرسند می شوم.
یاحقی گفت: از تاریخ سرزمین خود و از پیر زبان آورش فردوسی بزرگ آموخته ام که با زمانه کنار بیایم، به ناملایمات لبخند بزنم و نادلپذیری ها را در گشادگی سینه رها کنم و از سختی ها چهره در هم نکشم و با دلخواسته دیگران همراهی کنم.
وی افزود: مدارا و هم آوایی را از فردوسی، پیر خرد این دیار آموختم و دانستم که مدارا خرد را برادر بود و پایداری را از پیر وطن که از همه ناملایمات با شکیبایی تاریخی خود گذشته است و همچنان پاینده و پایدار مانده است و توصیه ای هم به جز مدارا، خردورزی، تحمل و تساهل نمی توانم داشته باشم.
یاحقی با بیان این که باید به اراده دیگران احترام گذارد، تاکید کرد: جامعه ما نیز به هیچ چیز جز مدارا و هم آوایی باغیر نیازمندتر نیست.

 

 

گفتنی است در این مراسم دکتر احمدزاده، رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی، دکتر سرابی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خصوص ابعاد شخصیتی دکتر یاحقی سخنانی ایراد کردند.

رونمایی از کتاب "دیهیم هفتاد (مجموعه مقالات اهدایی به دکتر یاحقی)"، کتاب "آن سالها"، تمبر استاد یاحقی و مجله پاژ از دیگر برنامه های این مراسم بود.
 

 


HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس