stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/04/02,13:43:08HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-100048

 

  همایش ملی «شاهنامه و تعلیم و تربیت»، 24 اردیبهشت ماه 1397

 

 

 

همایش بین المللی "شاهنامه و تعلیم و تربیت" 24اردیبهشت ماه 1397، در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی در شهر مشهد کار خود را آغاز کرد.

 وزیر آموزش و پرورش، دکتر سید محمد بطحایی، به مناسبت پاسداشت زبان فارسی و نکوداشت جایگاه والای حکیم ابوالقاسم فردوسی به همایش ملی  «شاهنامه و تعلیم و تربیت» پیامی صادر کرد

 

به نام خداوند جان و خرد / کز این برتر اندیشه برنگذرد

ایران اسلامی از زمان‌های بسیار دور به داشتن بزرگان علم و ادب مشهور بوده‌است. در این میان سهم خراسان بزرگ در پرورش دانشمندان، شاعران، نویسندگان و ادیبان برجسته، که یگانه‌ی روزگارند اهمیتی قابل‌توجه دارد. بزرگان علمی و ادبی این خطه‌ی ادب‌پرور توانسته‌اند با خلق آثار ارزشمند ادبی بر غنای فرهنگی و ادبی زبان فارسی بیفزایند به‌نحوی‌که ما در دنیای کنونی و درصحنه‌ی بین‌المللی افتخار می‌کنیم به اینکه زبان فارسی یکی از غنی‌ترین زبان‌های زنده‌ی دنیا به لحاظ داشتن پشتوانه‌های فرهنگی و ادبی است.

حکیم ابوالقاسم فردوسی سهم عمده‌ای در تثبیت فرهنگ و ادب ایران به خود اختصاص داده و گام‌های بزرگی برای حفظ هویت ملی برداشته است. دغدغه‌های دینی و فرهنگی او سبب شده که رنج سی‌ساله‌ی سرودن شاهنامه را به جان بخرد و در این راه از هزینه کردن تمام ثروت و اندوخته‌های مادی و معنوی خویش پروا نداشته باشد. او با ذوق ادبی والا و اطلاعات وسیع از فرهنگ و اندیشه ایرانی توانسته است بخش عمده‌ای از داستان‌های ملی را به‌نظم درآورد و در جاودانه کردن آن‌ها نقشی عظیم ایفا نماید.

احاطه‌ی حکیم خردمند طوس به زبان فارسی نیز باعث شد بتواند زبان فارسی را استحکام بخشد و شاهنامه را بر قله‌ی این پیروزی بنشاند. او به کار خود ایمان داشته و به ارزش کار خود واقف بوده که اینگونه سروده است:

بناهای آباد گردد خراب ز باران و از تابش آفتاب

پی افکندم از نظم کاخی بلند که از باد و باران نیابد گزند

مهم‌تر آن‌که فردوسی توانسته است فرهنگ و اندیشه و باورهای اعتقادی ایرانیان را به بهترین شکل درداستان‌های شاهنامه انعکاس دهد به‌طوری‌که خواننده‌ی امروز بتواند از آن درس چگونه زیستن و چگونه اندیشیدن را برمبنای آموزه های دینی فرابگیرد.

بی‌گمان برگزاری همایش ملی «شاهنامه و تعلیم و تربیت» از درایت برگزارکنندگان آن نشان دارد. امیدوارم این پژوهشگران و اندیشه‌مندان توانسته باشند اندیشه‌های اخلاقی و تعالیم انسانی شاهنامه را به‌خوبی تبیین نمایند و جامعه‌ی متمدن و با فرهنگ ایرانی و تشنگان این وادی را سیراب نمایند و در پاسداشت ارزش‌های شاهنامه و انتقال آن به نسل‌های آتی پیروز باشند.

در پایان از برگزارکنندگان این همایش که برای پاسداشت زبان فارسی و نکوداشت جایگاه والای حکیم ابوالقاسم فردوسی تلاشی بی‌وقفه‌ داشته‌اند تشکر و قدردانی می‌نمایم.

این گردهمایی علمی با تلاوت قران مجید و خیر مقدم دکتر سرابی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  خراسان رضوی آغاز سپس پیام ریاست مجلس شورای اسلامی قرائت شد.

 

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی؛ فردوسی پدر زبان پارسی و نگهبان هویت ایرانی و اسلامی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت:فعالیت‌های علمی پژوهشی درباره فردوسی پایه هرگونه تلاش و کوشش در راه معرفی و نکوداشت این گوهر‌های گرانبهاست.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد  سید سعید سرابی در همایش علمی پژوهشی فردوسی و تعلیم و تربیت در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بدون شک آئین‌های بزرگداشت، همایش‌های علمی و برنامه‌های فرهنگی و هنری و ادبی که با همت سترگ و تلاش‌های خستگی ناپذیر فرهنگ دوستان، هنرمندان و دانشمندان و پژوهشگران برگزار و برپا می‌گردد بیش از هر چیز نشانگر عمق علاقه و نهایت شیفتگی آنان به زبان فارسی به عنوان میراث دار و نگهبان نستوه آن است.

وی گفت: فعالیت‌های علمی پژوهشی در این زمینه پایه هرگونه تلاش و کوشش در راه معرفی و نکوداشت این گوهر‌های گرانبهاست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: با تلاش و کوشش علمی و پژوهشی است که غبار ایام از چهره آنان زدوده می‌شود و درخشش و تلالو آنان صد چندان می‌شود.

سرابی گفت: با تحقیقات علمی و پژوهشی است که تحریفات و تصرفات قرون و اعصار، از دامن شخصیت بزرگ فردوسی و اثر فاخر و ماندگارش پاک می‌شود و شخصیتی واقعی از فردوسی و متنی پیراسته و ویراسته  از شاهنامه در برابر چشم و دسترس خیل علاقمندان قرار می‌گیرد. بر همین اساس این تلاش‌ها در خور سپاس، ستایش و قدردانی است.

در این مراسم با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از کتاب طومار جامع نقالی شاهنامه، مجموعه مقالات همایش ملی شاهنامه وتعلیم

وتربیت با عنوان زمانی میاسای از آموختن، کتاب راحت الارواح، روایت عامیانه از داستان برزو، کتاب سخن‌های بهتر ز. یاقوت زرد رونمایی شد.


دراین همایش دو روزه ١٨ مقاله قرائت و ٢٨ مقاله به صورت پوستر ارائه می‌شود.


 دکتر جعفر یاحقی دبیر علمی همایش گزارشی از مقالات وارده به دبیرخانه و بررسی موضوعات اصلی این همایش ارائه کرد. در ادامه به ارائه مقاله و سخنرانی ها تحت سرپرستی دکتر مهدخت خالقی چترودی پرداخته شد.

محمود مدبری استاد دانشگاه شهید باهنر کرمان،دکتر فرزاد قائمی استاد دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر احمد شفیق رسولیان استاد دانشگاه هرات افغانستان  از مدعوینی بودند که سخنرانی کردند.

در این مقالات، برخی از ویژگی های شاهنامه به ویژه موضوعات مهم تربیتی و اخلاقی در این اثر گرانسنگ حکیم ابوالقاسم فردوسی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

 

 

 

 

 

 


HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس