stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/04/02,14:12:46HyperLink
HyperLink

مناسبت ها

 

همه ساله اردیبهشت هژیر / نگهبان شده بر هُش و رای پیر


اردی‎بهشت: 

نام دومین ماه سال و دومین روز از هر ماه است. این واژه در اوستایی اشه‎وهیشته aša vahišta ، و در فارسی باستان Artavahišta شده و در فارسی نو «اردی‎بهشت» خوانده شده است. اشه وهیشته‎ی اوستایی مرکّب از دو کلمه است: اشه به معنی راستی و درستی، و وهیشته در معنی بهترین، و جمعاً به معنی بهترین راستی و درستی است. اشه وهیشته در جهان مادّی نگهبانی از آتشها را برعهده دارد و در جهان مینوی مظهر صفت راستی و پاکی اهورا‎مزدا است. آفتاب در این ماه در برج ثور قرار می‎گیرد و اردیبهشت برابر با آن است. برج ثور از برجهای خاکی با طبعی سرد و خشک است. از بادها، باد جنوب، از رنگها، سرخ روشن، از فلزات، مس، از سنگها الماس و از سیّارات، زهره به این ماه منسوب است. از سرزمینهای ایرانی، همدان، هرات، سیستان و فرغانه با برج ثور نسبت دارد.


جشن‏ها: اردیبهشتگان (3 اردیبهشت)،عید مبعث (5 اردیبهشت)، میان بهار (15 اردیبهشت)، سروش روز و جشن نیایش (16 اردیبهشت)، میلاد مبارک امام زمان (عج) (22 اردیبهشت).

 روزها: بزرگداشت سعدی (اول اردیبهشت)، بزرگداشت شیخ بهایی (3اردیبهشت)، (بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی (25 اردیبهشت) و بزرگداشت حکیم عمر خیّام (28 اردیبهشت).HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس