stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/02/26,23:30:43HyperLink
HyperLink


آرشیو خبرهای شرکت

به پیشواز نوروز


selected-news.aspx?id=-10080

به پیشواز نوروز

در روزهای نیمة اسفند که فرا رسیدن نوروز و فروردین در بیشتر فضای فرهنگ ایرانی پیچیده است، از سوی مؤسسة فرهنگی هنری سرای فردوسی، برنامة نشستی با دوستداران فرهنگ ایران و مؤسسه با عنوان «به پیشواز نوروز» اعلام و برگزار گردید. یکی از مهمترین برنامههایی که برای این نشست پیشبینی شده بود، اجرای موسیقی قوالی توسط گروه قوالان کشور هندوستان بود.

این برنامه در ساعت 13:30 بعدازظهر روز چهارشنبه 12 اسفندماه 1394 با حضور علاقه منان و مهمانان کشور هندوستان در مجموعه آرامگاه فردوسی آغاز شد. نخست همه مدعوین در کنار آرامگاه حکیم طوس حاضر شدند و پس از گلباران مقبرة فردوسی، جناب آقای سیدی، عضو هیأت مدیرة مؤسسة سرای فردوسی و مشاور فرهنگی میراث فرهنگی خراسان رضوی در مورد اهمیّت نوروز در شاهنامه سخن گفت و به پیشینة روابط نزدیک فرهنگی ایران و هندوستان اشاره کرد. روابطی که به گفتة آقای سیدی همیشه متکی بر دوستی و حسن همجواری بوده است. آنگاه گروه قوالان هندوستان نغمهای زیبا در منقبت حضرت علی (ع) به صورت گروهی اجرا نمودند. پس از آن مدعوین در محل سالن پذیرایی آرامگاه برای برنامة اصلی گرد آمدند.

در ابتدای برنامه آقای مهندس قائمی، معاونت مؤسسة هنری سرای فردوسی ضمن خوشامد به حاضرین، هدف مؤسسه را از برگزاری این نشست بیان نمود. سپس مجدداً آقای سیدی در مورد جایگاه نوزوز در فرهنگ ایران و کشورهایی که در حوزة فرهنگی ایران زمین قرار گرفتهاند سخنانی بیان کرد و از نوروز به عنوان مهمترین شاخص شناسایی حوزة نفوذ فرهنگ ایرانی یاد کرد.

در بخش پایانی برنامه گروه قوالان هندوستان که مرکب از هفت نفر بودند با اجرای قطعاتی از موسیقی بومی هندوستان که عمدتاً به سبک موسیقی قوالی تنظیم شده بود با زیبایی توسط گروه اجرا شد.

 

برخی از این قطعات با شعر فارسی و به ویژه با اشعار عبدالرحمن جامی خوانده میشد.

 

HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس