stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/02/26,22:34:49HyperLink
HyperLink


آرشیو خبرهای شرکت

کلاس ضمن خدمت دبیران ناحیه هفت آموزش و پرورش مشهد


selected-news.aspx?id=-10075

 کلاس ضمن خدمت دبیران ناحیه هفت آموزش و پرورش مشهد  در سرای فردوسی

 

پس از توافق بین اداره کل آموزش وپرورش خراسان رضوی و موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی مبنی بر همکاری دوجانبه بین این دو نهاد فرهنگی، اولین دوره آموزشی برای دبیران ادبیات ناحیه هفت آموزش و پرورش از تاریخ بیست و شش دی ماه لغایت پنج شنبه هشت بهمن ماه به مدت 32 ساعت  برگزار گردید. این دوره از کلاس ها شامل 24 ساعت تئوری و 12 ساعت  عملی در قالب بازدید از حرم مطهر رضوی به انجام رسید که جزئیات این دوره به شرح زیر اعلام می گردد.

برنامه کلاس ها:

شنبه 26 دی : دوجلسه؛مقدمات ادبیات معاصر و شکل گیری شعر فارسی تا عصر فردوسی با حضور آقای دکتریاحقی و محقق و خراسان پژوه گرامی جناب آقای سیدی.

یکشنبه 27دی:دو جلسه؛ بررسی سنت وقف در حرم مطهر رضوی و اماکن متبرکه باحضورخانم کفیلی کارشناس ارشد محترم آستان قدس.

چهارشنبه30دی: دوجلسه ادبیات عرفانی، باحضور آقای دکترقیامتی.

شنبه 3بهمن:نقش سفرنامه برکشور ورجال،باحضور آقای مهندس لباف خانیکی(باستان شناس)

یکشنبه4بهمن:شعرمعاصر(نیما،اخوان،شفیعی کدکنی،سهراب سپهری)با حضور خانم دکترپورخالقی

هدف از برگزاری این دوره :

از آنجا که هدف بررسی کتاب ادبیات سال دوم دوره متوسطه بود تصمیم بر آن شد، به بررسی فصولی از کتاب که درارتباط با ادبیات وشعرمعاصر، سیرتاریخی شکل گیری آثار (نظم ونثر)به زبان فارسی تا سرایش شاهنامه فردوسی پرداخته شود. همچنین،شناخت وبررسی تاریخچه سنت حسنه وقف در اماکن اسلامی بویژه حرم مطهر رضوی وانواع آن باتوجه به جلوه های هنر اسلامی ونیز مباحثی در سفرنامه نویسی وسابقه آن درایران وتاثیرات متقابل آن بر این نوع ادبی  ودرپایان ادب تعلیمی وعرفان وتصوف در کتاب ادبیات به بحث وگفتگوگذاشته شود.

با شروع کلاس ها از شنبه 26دی ماه ابتدا درخدمت آقای دکتر یاحقی بامباحثی از تاریخ ادبیات ایران و جهان و ضرورت پرداختن به ادبیات معاصر، مسائل و موضوعات مطرح گردید.

               

جلسه دوم با حضور جناب آقای سیدی به ادامه همین مبحث با بیانی بسیارمتفاوت و گیرا به مرور کاربرد زبان فارسی و تاریخچه آن و ضرورت سرایش حماسه بویژه شاهنامه فردوسی پرداخته شد.

 

درجلسه سوم وچهارم به تاریخ27 دی توسط کارشناس محترم موزه ها خانم کفیلی درباره اشیاواماکن وقفی به همکاران توضیحات و اطلاعات ارزشمندی ارائه گردید.

در این جلسه ازسنت وقف درحرم مطهر انواع وابعاد وتاریخچه آن بویژه درآستان قدس رضوی به شکل کاملاً روشن و جذاب به کمک تصاویر صحبت به میان آمد.

  درجلسه پنجم وششم به تاریخ چهارشنبه 30دی با طرح موضوع عرفان و تصوف و عرفای اشراقی با بیان پر شور آقای دکتر قیامتی به ادبیات عرفانی با دیدگاهی بدیع پرداخته شد.

 

 

و اما درجلسه نهم این دوره به تاریخ پنج شنبه اول بهمن اولین بازدید از موزه آستان قدس به همت مدرس وباستان شناس محترم آن آستان، بانوکفیلی بعمل آمد.

دراین بازدید از موزه های قرآن،هدایای رهبری،آثار استاد فرشچیان ،موزه فرش و طبقه همکف موزه اشیا موقوفه،به همراه توضیحات ارزشمندخانم کفیلی  دیدن به عمل آمد.

 

   

                                                                                                                                   

 درادامه درس گفتارهاجلسه هفتم وهشتم به تاریخ سوم بهمن، نقش سفر نامه ها در شناخت سرزمین ها و مردم، استاد ارجمند آقای مهندس لباف خانیکی از سفرنامه نویسان ایرانی و خارجی به همراه آثارشان معرفی کاملی ارائه دادند.

 

دراین دوجلسه  ازمیان سفرنامه نویسان ایرانی وغیرایرانی به نقش مستشرقین، آنانی که منشا خدمت به ایران و آثار تاریخی وگاه موجب خیانت و تخریب این مواریث معنوی بوده اند، اشاره شد.

 این گفتار نیز به گونه ای دیگر تازگی داشت. خوشبختانه این درس گفتار در دوبخش ضبط شده وجهت استفاده درصورت لزوم در اختیار قرار خواهد گرفت.

 آخرین جلسات این دوره آموزشی یعنی جلسه دهم ویازدهم به تاریخ یکشنبه 4بهمن ماه بررسی شعر معاصر ونمونه های آن با حضور خانم دکتر پورخالقی تشکیل شد وشعر از سه دیدگاه مهم مورد بررسی قرار گرفت. نمادشناسی و هرمونتیک از عناوین طرح شده در کلاس بود. سپس به بررسی نمونه هایی از شعر این دوره که درکتاب ادبیات 2آمده است ، توسط استاد محترم پرداخته شد از جمله به بررسی اشعار نیما ،اخوان ثالث، طاهره صفارزاده، دکترشفیعی کدکنی، علی موسوی گرمارودی ، رهی معیری و هوشنگ ابتهاج توجه خاص نقادانه شد.

     

 

در پایان، آخرین بازدید به تاریخ هشتم بهمن ماه باتوجه به سرفصل مسجد جلوه گاه هنراسلامی بازدیدازمسجد شاه(میرملک)، حمام مهدی قلی بیگ، مدرسه پریزاد، مدرسه دو در،کتابخانه بزرگ آستان قدس رضوی و....به همراه توضیحات ارزشمند خانم کفیلی(که حقا دراین مدت وطول بازدیدها سنگ تمام گذاشتند وتحسین وسپاس همکاران رابه کَرات برانگیختند) به بهترین شیوه صورت گرفت و ارائه گردید.

                                                

درحین بازدید از مسجد شاه کارشناس محترم خانم کفیلی استاد هنرمند مقرنس کارجناب شمسی نژاد را که علی رغم کهولت وکسالت مشغول سرکشی از ابنیه حرم بودندبه همه معرفی نمودند.

  آخرین مرحله این بازدید آزمون این دوره ازکلاس ضمن خدمت در سالن همایش های بین المللی آستان قدس رضوی برگزارگردید.

 

تاریخ ارسال: 11 بهمن ماه 1394، ساعت 12:00

گزارش از خانم  شکفته

HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس