stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/02/26,23:34:30HyperLink
HyperLink


آرشیو خبرهای شرکت

دانشنامة فرهنگ مردم ایران


selected-news.aspx?id=-10074

  

 ششمین نشست نقد و بررسی کتاب

   

دانشنامة فرهنگ مردم ایران (دانشنامة تخصصی فولکلور و فرهنگ عامه)

  

 

ششمین جلسه نقد کتاب سرای فردوسی در تاریخ هشتم بهمن ماه 1394 به بررسی «دانشنامه فرهنگ مردم ایران» اختصاص  یافت  در ابتدای این برنامه دکتر محمد جعفر یاحقی که یکی از نویسندگان این دانشنامه است درسخنانش به توضیحاتی راجع به این دانشنامه پرداخت. مدیر سرای فردوسی  با اشاره به اینکه موسسه دایرة المعارف بزرگ اسلامی در تهران زیر نظر محمد کاظم بجنوردی تاکنون کارهای علمی و فرهنگی زیادی انجام داده است به اولین کار این موسسه در 19 جلد یعنی  دایرة المعارف بزرگ اسلامی اشاره کرد که طیف وسیعی از دانشمندان ایرانی و خارجی را جذب کرد و نام وآوازه ای در عرصه علم و دانش به دست آوردو از جمله مهمترین کارهای  این مؤسسه این بود که بسیاری از شخصیت های علمی را جذب کرد و از دانش و قلمشان استفاده کرد.این استاد دانشگاه در ادامه افزود:در تداوم این فعالیت های ارزشمند، این موسسه تصمیم  گرفت «دانشنامه فرهنگ عامه ایران» را کار کند و پس از تعیین هیئت علمی این کار شروع شد.دراین کار همه زمینه های فرهنگی را می شود پیدا کرد  که در واقع  دانشنامه فرهنگ ایران است.این کار سترگ با حضور دانشمندان صاحب نامی امسال رونمایی شد و تاکنون سه جلد آن منتشر شده است.در ادامه برنامه دکتر راشد محصل  با تشکر از موسسه دایرة المعارف اسلامی برای این فعالیت های فرهنگی با اشاره به این دانشنامه گفت: نکته مهم این است که دانشنامه باید  از ویژگی ساده نویسی و خلاصه نویسی برخوردار باشد و به ویژه باید زمان کافی برای رسیدن به کیفیت کار را هم در آن لحاظ کرد . ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که  شرط مهم برای نویسنده دانشنامه متخصص بودن آن نویسنده در آن رشته است.اولین اشکالی که در کار دانشنامه نویسی در ایران به خصوص این دانشنامه وجود دارد این است  که این تخصص به خوبی دیده نشده است و نویسندگانی می توان در این کار پیدا کرد که در رشته های مختلفی نوشته اند. دوم اینکه با وجودی که دانشنامه فرهنگ ایران است اما فرهنگ های دیگر ملل را هم در آن می توان دید .این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به مصداق های مشخصی  به بیان اشکالاتی از این دانشنامه پرداخت.

در ادامه «ارشاد سرابی» نکاتی راجع به این دانشنامه بیان کرد. وی که 302 مقاله را در مجلد سوم بررسی کرده بود، گفت: در این دانشنامه فرهنگ عامه مفهومی فراتر پیدا کرده است و به فرهنگ عموم اقشار اجتماعی اشاره می کند  نه صرفاً عوام جامعه. از این رو از عنوان فرهنگ مردم در عنوان استفاده کرده است. وی با اشاره به نکته ای از مقدمه این دانشنامه افزود:اگر محدوده کار یک دانشنامه مشخص نباشد خواننده  سردرگم می شود.در این کار هم تعدد موضوعات به عنوان مدخل به کار رفته است که نظام بندی دقیقی در آن دیده نمی‏شود. مثلا در برخی مدخل ها مثل غذا ها و... خیلی موارد نیامده است.  به هر حال شیوه تهیه دایرة المعارف ها و دانشنامه ها در واقع نقشه راهی است که  باید دقت شود تا این مشکلات پیش نیاید.در ادامه تعداد دیگری از حاضران به اظهار نظر پرداختند ودر پایان دکتر یاحقی با اشاره به نقدهایی که بیان شد، گفت:  قرار است به زودی جلسه نقدی در تهران برگزار شود که من این انتقادات ارزشمند را در آنجا ارائه خواهم داد.
 ضمن اینکه در جهان، دانشنامه ها همیشه تجدید نظر می شوند و معنای آن این است که همیشه این ایرادات وجود دارد.دانشنامه «فرهنگ مردم ایران» یک دانشنامه تخصصی درباره فولکلور و فرهنگ عامه مردم ایران است. این دانشنامه عمده ترین مباحث فرهنگ مادی و معنوی مردم مناطق مختلف ایران را در بر می گیرد که در 20 کد طبقه بندی شده است. خوراک، پوشاک، بازی و نمایش، هنر و صنایع دستی، موسیقی، ادبیات عامه، طب عامیانه، باورها و اعتقادات، آداب ورسوم، نهادها و موسسات مرتبط با مردم شناسی و فرهنگ عامه، شخصیت ها و صاحب نظران تاثیرگذار در این زمینه، کتابها و متون فولکلوریک برخی از کدهای این مجموعه است. فرهنگ مادی و معنوی مردم مناطق مختلف ایران بخش های مختلف این دانشنامه را تشکیل می دهد. بیش از 120 پژوهشگر و مؤلف ایرانی و خارجی با این دانشنامه همکاری مداوم داشته و تحقیق و تألیف مقالات آن را برعهده دارند. شماری از مؤلفان و پژوهشگران همکار با این دانشنامه در زمرۀ برجسته‌ترین دانشمندان و محققان ایران و جهان هستند و برخی دیگر دانش‌آموختگان جوانی هستند که با گذراندن دوره‌های آموزشی در این بخش به پژوهشگران و مؤلفان حرفه‌ای تبدیل شده‌اند. جلد نخست مجموعه دانشنامه « فرهنگ مردم ایران» که در سال 92 منتشر شده است حدود 400 مدخل از «آب» تا «باران» را در بر می گیرد. جلد دوم دانشنامۀ «فرهنگ مردم ایران» دارای 277 مدخل است و از «باران خواهی» تا «توت» را شامل می شود .جلد سوم دانشنامۀ «فرهنگ مردم ایران» به حرف های «ت» تا «خ» اختصاص دارد و دارای 310 مدخل است که با مدخل «توت ابوالفضل» آغاز می شود و با مدخل «خرمن و خرمن کوبی» پایان می یابد.

 تاریخ ارسال: 9 بهمن ماه 1394، ساعت 10:00

گزارش از علیرضا حیدری، روزنامه نگار

 

HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس