stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1400/04/02,12:53:42HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-60048

 

  همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی

اعطای نشان فردوسی به 7 پژوهشگر و هنرمند ایـرانی و خارجی

 

 

در دومین روز بزرگداشت یادروزفردوسی و پاسداشت زبان فارسی، دانشکده علوم دانشگاه فردوسی، میزبان شاهنامه پژوهانی از ایران و جهان بود که آمده بودند در شهر فردوسی نام و یاداو را گرامی و رنج سی ساله او را قدر بدارند. در این برنامه که از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، انجمن آثار مفاخر خراسان رضوی و با همکاری قطب علمی فردوسی دانشکده ادبیات و خرد سرای فردوسی برگزار شد، از 7 پژوهشگر و هنرمند عرصه شاهنامه تجلیل و نشان فردوسی به آنها اهدا شد. عمت یلدریم از ترکیه، علیم اشرف خان از هندوستان، عبدالغفور آرزو از افغانستان، دکتر حسن انوری، دکتر علی اشرف صادقی، دکتر علی رواقی و استاد شهرام ناظری بزرگانی بودند که نشان 1396 فردوسی بر سینه آنها نشست.


ابطال تمبر روز ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور، استاد شهرام ناظری و مسئولان خراسان رضوی و رونمایی از آثار فرهنگی هنری شامل: کتاب شاهنامه نگاری از دکتر فاطمه ماه وان، فرهنگ جامع زبان فارسی از دکتر علی اشرف صادقی، ترجمه شاهنامه از ایتالو پیتزی از ایتالیا و تابلو نفیس نقاشی قهوه خانه ای از استاد حمیدی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 

در این مراسم نوبخت سخنگوی دولت در سخنانی گفت: نشست امروز نشستی متفاوت است زیرا از یک سو با حضور شخصیت‌های برجسته جهانی از کشورهای مختلف برگزار می‌شود برای تکریم شخصیتی که زبان و ادب پارسی در جهان با نام او شناخته می‌شود و از طرف دیگر این شخصیت بزرگ مورد تجلیل همه جهان است.


وی تصریح کرد: حکیم فردوسی به خرد توجه ویژه‌ای دارد و تجلی این موضوع در شروع شاهنامه متبلور است آنجا که سخن بلند خود را با نام خداوند جان و خرد آغاز می‌کند و این درون مایه را در جای جای شاهنامه متبلور می‌سازد. سخنگوی دولت اضافه کرد: فردوسی شاعر فضیلت است و حکمت او برآمده از آرامش و تاملات اوست و از همین رو شاهنامه بازتاباننده فرهنگی است که عزت و دانش ایرانیان را نشان می‌دهد و در کنار آن شاهنامه اثری است که گنجینه کلمات و داشته‌های زبان فارسی در آن گنجانده شده است.

 رشیدیان، استاندار خراسان رضوی هم با تجلیل از فردوسی گفت: خدمتی که فردوسی به زبان فارسی و ایران کرد، بی نظیر است. رهبرمعظم انقلاب نیز از ابتدای انقلاب با نگاهی مثبت به فردوسی پشتوانه  محکمی بودند. در واقع فردوسی حلقه واصل هویت یابی بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی  نیز در سخنانی گفت: ما دستوراتی از سوی دولت و رهبر معظم انقلاب در زمینه توجه به مفاخر و به ویژه حکیم ابوالقاسم فردوسی داشته ایم و امیدواریم سال آینده این مراسم با حضور رئیس جمهور ایران و روسای جمهور دیگر کشورهای فارسی زبان برگزار شود.

استادشهرام ناظری نیزکه  در مراسم نکوداشت حکیم فردوسی حضور داشت، پس از دریافت  نشان فردوسی گفت: من در نقاط مختلف جهان برنامه اجرا کرده ام جززادگاه او مشهد که امیدوارم روزی این دوگانگی ها برطرف شود و در اینجا کنسرتی برای فردوسی داشته باشیم.

 


HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس